Haberler


Çiğ süt ve buzağı desteklemeleri ödeniyor

Çiftçinin aylardır beklediği çiğ süt destekleme primleri nihayet ödeniyor. Bugünden (6 Ekim 2017) başlayarak 13 Ekim’e kadar 55 ilde 2017 yılı ilk 6 aylık çiğ süt desteklemeleri çiftçilere ödenecek.
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre;2017 Yılı ilk altı aylık (Ocak-Haziran ayları dönemi) çiğ süt desteklemesi kapsamında 55 İl’in destekleme hak edişleri 6 ve 13 Ekim 2017 tarihlerinde ödenecek. Açıklamada şöyle deniliyor:
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılı ilk 6 ay süt teşvik prim fiyatları açıklanmış olup; ödeme çerçevesinde TC kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 ile biten yetiştiricilerin çiğ süt desteklemeleri 6 Ekim 2017 tarihi (Cuma günü) itibariyle, TC kimlik numarasının son hanesi 4, 6 ve 8 ile biten yetiştiricilerin çiğ süt desteklemeleri 13 Ekim 2017 tarihi (Cuma günü) itibariyle ödenecektir.

Ne kadar destek verilecek?

Sıcak toplanan çiğ inek sütü için litre başına 2 kuruş, soğutulmuş inek sütü için litre başına 4 kuruş, Damızlık Birliği,Üretici Birliği veya Kooperatif üzerinden pazarlanan soğutulmuş inek sütü için litre başına 8 kuruş destekleme primi ödenecek.

Destekleme ödemesi yapılacak iller

ADANA,ADIYAMAN,AFYONKARAHİSAR,AĞRI,AMASYA,ANKARA,ANTALYA, ARDAHAN,AYDIN,BATMAN,BAYBURT,BİLECİK,BİNGÖL,BOLU,BURDUR,BURSA,ÇANAKKALE,DENİZLİ,DİYARBAKIR,DÜZCE,EDİRNE,ELAZIĞ,ERZİNCAN, ERZURUM,ESKİŞEHİR,GİRESUN,GÜMÜŞHANE,HATAY,İSTANBUL,İZMİR, KAHRAMANMARAŞ,KARABÜK,KARS,KAYSERİ,KIRIKKALE,KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KÜTAHYA,MALATYA,MANİSA,MERSİN,MUĞLA,MUŞ,NEVŞEHİR, ORDU, OSMANİYE,SİVAS,ŞIRNAK,TEKİRDAĞ,TOKAT,TRABZON,UŞAK,YALOVA, YOZGAT, ZONGULDAK

Diğer illerde ne zaman ödenecek?

Süt destekleme listeleri üzerinde devam eden FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 21 ilde işlemler tamamlanmadığı için şimdilik bu illerde destekleme primi ödenmeyecek. Soruşturma tamamlandıkça bu illerde de desteklemeler ödenecek. Damızlık Birliği açıklamasında 5 İl’de desteklemeye başvuru olmadığı ifade ediliyor.

Buzağı desteği 9 Ekim’de ödenecek

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından yapılan açıklamada, 2017 yılı buzağı desteklemeleri 3. Hak edişlerinin ödemesi 9 Ekim 2017 tarihi Pazartesi gününden itibaren başlayacak.